مجوز تک آهنگ و آلبوم

شرایطی که شما برای کسب مجوز تک آهنگ و آلبوم نیاز دارید

صفرتاصد صدور مجوز تک آهنگ و آلبوم

ممکن است شما هم یکی از خوانندگان یا ترانه‌سرایان مشتاقی باشید که به‌دنبال انتشار قطعات مختلف و حتی آلبوم خود باشید. در ایران تقریبا هر نوع فایل موسیقی حتی بی‌کلام نیز باید مراحل اخذ مجوز تک آهنگ و آلبوم را از سر بگذراند. اگر از علاقه‌مندان انتشار موزیک‌های خود بوده و در تلاش برای شنیده‌شدن استعدادهای خود هستید. حتی لحظه‌ای را از دست ندهید! اصول و فنون کار را بیاموزید. یا صفرتاصد آن را به افراد حرفه‌‌ای و حاذق در این حوزه بسپارید.

دریافت مجوز تک آهنگ و آلبوم را از قلم نیندازید!

شاید به‌‌اندازه‌ای ذوق داشته باشید که قادر به تحمل‌کردن حتی لحظه‌ای برای انتشار تک آهنگ یا آلبوم خود را نداشته باشید. اما در ابتدا باید حتما مجوزهای لازم را اخذ کنید. درغیراین‌صورت ممکن است با واکنش‌های قانونی شدیدی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مواجه شوید.

درواقع زمانی‌که برای این مرحله اقدام می‌کنید. غول بی‌شاخ و دم یعنی دریافت مجوز ترانه و شعر خود را شکست‌ داده‌اید. بنابراین گذراندن این مرحله نیز کار چندان سختی برای ادامه راه نخواهد بود. اما ممکن است با این سوال روبه‌رو شوید که دریافت این مجوز چه مزیت‌هایی برای شما دارد؟

چرا باید مجوز بگیریم؟

ممکن است تصور کنید انتشار قطعات موسیقی در فضای مجازی بدون مجوز بلامانع است یا انتشار یک تک آهنگ با پیگرد قانونی روبه‌رو نخواهد شد. شما کاملا در اشتباه هستید! اگر قصد چنین فعالیت‌های گسترده‌ای را دارید. بهتر است درخصوص دریافت مجوز اقدام کنید. چراکه سازمان مربوطه حتی انتشار تک آهنگ‌ها را نیز در وب‌سایت‌ها دنبال می‌کند و با متخلفین به شکل‌های مختلفی برخورد می‌شود.

به‌طور کلی منافعی که از دریافت مجوز تک آهنگ و آلبوم نصیب شما می‌شود، چیست؟

باوجود این مجوزهای رسمی شما این امکان را دارید که فایل‌های موسیقی خود را به‌صورت فیزیکی در قالب آلبوم یا ترک‌های مختلف در تمامی فروشگاه‌های رسمی در سراسر کشور منتشر کنید. همچنین امکان نشر آن‌ها به‌صورت الکترونیکی در وب‌سایت‌های مجاز در اختیار شماست.

درصورتی‌که قصد دارید فایل‌ها را در قالب آهنگ‌های پیشواز اپراتورهای مختلف درآورید. به‌دنبال جذب اسپانسر برای برگزاری کنسرت و سایر مراحل تولید موسیقی هستید، این مجوزها را نیاز خواهید داشت.

در یک کلام باید گفت اگر قصد داریم به‌صورت ماندگار در عرصه رسمی کشور فعالیت داشته باشید. با ارگان‌ها و افراد حقیقی یا حقوقی مختلفی در ارتباط باشید، هرگز دریافت مجوز تک آهنگ و آلبوم را فراموش نکنید!

مراحل اخذ مجوز

شما امکان دریافت این مجوزها را به‌ دو صورت دارید. یا باید تمامی مراحل را به‌تنهایی بگذرانید. یا این فرصت طلایی را در اختیار دارید که به موسسات معتبری نظیر نوای سیمرغ اعتماد کنید. در هر دو صورت شما باید به سامانه رسمی این سازمان مراجعه کنید و درخواست خود را برای دریافت این مجوزها اعلام کنید.

معمولا این موسیقی‌ها تحت نظارت کارشناسان متبحر و متخصص در این حوزه انجام می‌شود که آشنایی کاملی با قوانین این سازمان نیز دارند. پس از گذشت مراحل اداری طی 20 تا 50 روز کاری، نتیجه نهایی مبنی‌بر رد، تأیید یا اصلاحیه تک آهنگ‌ها یا آلبوم به شما اعلام خواهد شد.

درصورتی‌که تجربه‌ای در این کار ندارید، توصیه می‌کنیم مراحل کار را به افرادی حرفه‌ای و مجرب بسپارید. که بارها و بارها این مراحل را طی کرده‌اند و تمامی پیچ‌و‌خم‌های مسیر را می‌دانند.

آثار پذیرفته‌شده چه ویژگی‌هایی دارند؟

درصورتی‌که برای کسب اطلاعاتی درخصوص اخذ مجوز تک آهنگ و آلبوم این متن را مطالعه می‌کنید و هنوز هیچ اقدام رسمی برای تولید موسیقی انجام نداده‌اید، حتما این قوانین و ویژگی‌ها را بارها و بارها بخوانید. آثاری که چنین ویژگی‌هایی نداشته باشند، از نظر این سازمان کاملا ابطال خواهند شد و درصورت هرگونه تخلف ممکن است با صاحب آثار برخورد قانونی انجام شود.

دقت داشته باشید که محتوای موسیقی شما نباید به‌هیچ عنوان شامل کلمات و عبارات نامتعارف باشد و از روابط جنسی و مسائلی مانند مشروبات الکلی سخن بگوید. درصورتی‌که این موزیک‌ها خلاف اصول نظام باشند و با چارچوب‌های دینی و انقلاب در تضاد باشند، از انتشار آن‌ها جلوگیری خواهد شد. همچنین نباید در طول موسیقی‌های خود ذهن خوانندگان را با مسائل مختلف نگران و مشوش کنید.

درکنار تمامی این قوانین حتما این نکته را در نظر داشته باشید که کارشناسان این سازمان دارای سواد ادبی بالایی نیز هستند و آثاری را که از نظر معنا و ادبیات دچار اشکالات فنی باشند. کاملا رد می‌کنند یا آن‌ها را برچسب اصلاحیه می‌زنند. در شرایطی‌ که تصور می‌کنید محتوای موزیک شما ممکن است از نظر این ویژگی‌ها با مشکلاتی روبه‌رو باشد، بهتر است آن را به دست کارشناسان متخصص نوای سیمرغ بسپارید و اشکالات آن را به‌خوبی رفع کنید.

کارشناسان چه اطلاعاتی را از شما دریافت می‌کنند؟

 علاوه‌بر درخواست کتبی که معمولا از طرف خواننده یا سرپرست گروه موسیقی انجام می‌شود، افراد متقاضی حقوقی یا حقیقی باید اطلاعات هویتی خود را در اختیار این سازمان قرار دهند. سپس برای دریافت مجوز تک آهنگ و آلبوم فایل اورجینال و باکیفیتی از این موزیک‌ها را در قالب فرمت MP3 و با حجمی در اندازه حداکثر 10 مگابایت عرضه کنند.

لازم است متن ترانه خود را در قالب فایل PDF آماده کرده و آن را نیز همراه با مدارک ارسال کنید. همچنین باید نوع اثر آلبوم یا حتی تک آهنگ، عنوان و سبک خاص موسیقی آن را به‌صورت دقیق مشخص کنید. درصورتی‌که سبک شما تلفیقی است، باید آن را به دقت تعیین کنید.

ازطرفی موضوع اثر و اینکه به چه مسائلی اشاره دارد، کاملا واضح بیان کنید. نام خواننده، مدت زمان تک آهنگ یا هر یک از تراک‌های آلبوم و حتی نام استودیو نیز باید درج شود. همچنین باید مشخص کنید نوع آلبوم بی‌کلام یا باکلام و نوع کلام به‌صورت دکلمه یا آواز است.

کارشناسان نوای سیمرغ با احاطه کامل بر این مسیر، تمامی فرازونشیب‌های آن را می‌شناسند و ترفندهایی را می‌دانند که راه را برای شما آسان‌تر خواهد کرد. با عرضه این اطلاعات و اعتماد به این کارشناسان با سرعت زیاد و دردسر کم مجوز تک آهنگ و آلبوم‌های خود را دریافت کنید.

دیگر خدمات ما

مجوز پخش و نشر

مجوز موزیک ویدیو

مجوز برگزاری کنسرت

مجوز تیزر تبلیغاتی

شما تا رسیدن به موفقیت فقط یک گام صحیح نیاز دارید