مجوز شعر و ترانه

شرایطی که شما برای کسب مجوز شعر و ترانه نیاز دارید

چگونگی دریافت مجوز شعر و ترانه

این روزها صنعت موسیقی به سمت‌وسویی پیش رفته است که بسیاری از استعدادهای خوانندگی تنها به‌دلیل نداشتن اشعار مناسب یا عدم توانایی در دریافت مجوز شعر و ترانه امکان دیده‌ شدن را ندارند. این استعدادهای درخشان به‌ این دلیل در ابتدای روشنایی خاموش می‌شوند که اصول و ترفندهای کار را به‌خوبی نمی‌دانند.

اگرچه بسیاری از خوانندگان علاقه‌ دارند ترانه‌های محبوب خود را بدون هیچ کم‌وزیادی منتشر کنند. و به‌واسطه آن ارتباطات موثری در دانش موسیقایی شنوندگان داشته باشند. انتشار موسیقی دارای چارچوب‌هایی است که باید حتما از سوی ترانه‌سرایان و خوانندگان رعایت شود. این چالش‌های پیش‌رو کدام‌اند و چگونه می‌توان راه را برای انتشار یک موسیقی حرفه‌ای هموار کرد؟

ممیزی‌های پردردسر بلای جان مجوز شعر و ترانه!

درصورتی‌که تمایل به انتشار آثار موسیقی باکیفیت دارید، باید از طریق سامانه صدور مجوز شعر و ترانه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کنید. این سازمان ممیزی‌های مختلفی را برای تأیید نهایی یک اثر هنری سپری می‌کند. آن‌ها تلاش می‌کنند که اشعار و ترانه‌ها را از جنبه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مشاهده کنند و ایرادات آن را به شما گوشزد خواهند کرد.

در شرایطی که این قلق و ترفندها را به‌خوبی بدانید، شانس زیادی برای گذراندن این مراحل دارید. کارشناسان و افراد صاحب فن در این حوزه خاص به شما کمک می‌کنند. این ارزیابی‌های رسمی را به‌ راحتی بگذرانید. و در مدت زمان نه‌ چندان طولانی مجوز شعر و ترانه مورد علاقه خود را دریافت کنید.

گاهی حتی مشاوره و صحبت با برخی کارشناسان در این راستا شما را در راستای دستیابی به هدف پیش خواهد برد.

آیا انتشار موسیقی بدون مجوز شعر و ترانه امکان‌پذیر است؟

گاهی بسیاری از علاقه‌مندان به موزیک، ترانه‌سرایی و خوانندگی تلاش می‌کنند که اشعار و موسیقی خود را بدون دریافت این مجوزهای رسمی و قانونی منتشر کنند. ممکن تصور کنید انتشار در فضای مجازی و وب‌سایت‌های مختلف خالی از ایراد است. این درحالی‌است که طبق قوانین حتی انتشار در سایت‌های مجاز از نظر این وزارت‌خانه ملزم به دریافت مجوزهای رسمی است.

بهتر است از فکر انتشار این آثار بدون توجه به اخذ مجوز خودداری کنید. گاهی این اقدامات ممکن است حتی مجوز انتشار این ترانه‌ها را کاملا باطل کند.

بسیاری از افراد حرفه‌ای در این حوزه حتی با عدم رعایت قوانین گاهی با ممنوعیت فعالیت روبه‌رو خواهند شد. البته میزان واکنش دفتر موسیقی نسبت به این اقدامات کاملا متفاوت است.

به‌طورکلی توصیه بر آن است که پیش‌ از هرگونه اقدامی برای نشر آثار خود حتما نسبت به دریافت مجوزهای قانونی اقدام کنید. 

جالب است بدانید حتی برای انتشار تک آهنگ‌ها نیز باید مجوزهای لازم را در اختیار داشته باشید. طبق قوانین اخیر این سازمان، با افراد متخلف برخورد می‌شود. از آنجایی‌که موسسات معتبر در حوزه اخذ مجوزها آگاهی کاملی از جدیدترین اخبار و پیگردهای قانونی آن دارند این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهند که بی‌ دردسر و با کمترین تغیرات شعر و ترانه خود را ثبت کنید.

مراحل اخذ مجوز

در شرایط عادی معمولا شعرا و خوانندگان اشعار و ترانه‌های خود را برای سازمان مربوطه ارسال می‌کنند. برای این کار ثبت‌نام و ورود به سامانه مربوطه الزامی است. پس از دریافت شعر توسط کارشناسان این سامانه و بررسی‌های نهایی نتیجه کار به اطلاع افراد می‌رسد. این کارشناسان با درنظرگرفتن معیارهای رسمی در این حوزه، نسبت به انتشار، رد یا اصلاحیه آن نظر می‌دهند.

درصورتی‌که برای دریافت مجوز شعر و ترانه از موسسه معتبر نوای سیمرغ راهنمایی بگیرید، نگرانی درخصوص رد درخواست خود نخواهید داشت. چراکه این موسسه با برخورداری از دانش و مهارت کارشناسان حرفه‌ای در این حوزه، در ابتدا تمام ترانه‌های شما را از نظر معیارهای مهم سامانه‌های رسمی بررسی می‌کند. دراین‌صورت اگر شما این قوانین و ممیزی‌ها را رعایت نکرده باشید یا از نظر قواعد ساختاری معمول کم‌وکاستی داشته باشید، حتما آن را به‌عنوان اصلاحیه به شما اطلاع می‌دهد.

در چنین شرایطی به احتمال زیاد اشعار و ترانه‌ها مورد قبول واقع خواهند شد. البته این کارشناسان همه تلاش خود را به کار می‌بندند که هیچ‌کدام از این تغییرات آسیبی به بافت و ساختار ترانه‌های شما وارد نکند و دخالتی در سلیقه هنری شما نداشته باشد.

مشاوره صحیح، راهنمایی ارزشمند!

شما حتی اگر قصد دارید تمامی مراحل اخذ مجوز را به‌ تنهایی انجام دهید، بهتر است از مشاوره‌های تخصصی افراد حاذق در این حوزه بهره بگیرید. از آنجایی‌که موسساتی نظیر نوای سیمرغ همواره در این حوزه فعال هستند و مجوز شعر و ترانه را برای هزاران هزار علاقه‌مند دریافت کرده‌اند. تمامی پیچ‌وخم‌های مسیر را می‌دانند. به‌همین جهت این کارشناسان خبره راهنما و مشاوری مناسب و دلسوز خواهند بود.

از طرفی گاهی برخی ترفندها تنها در اختیار افرادی است که با مراجع قانونی در این حوزه سروکار داشته‌اند. شما با دل‌سپردن به این گوشزدها این فرصت طلایی را دارید که به‌ راحتی مجوزهای مورد نظر خود را دریافت کنید. البته بهتر است برای اطمینان از نتیجه نهایی این کار را به‌ صورت صفرتاصد به این افراد بسپارید.

اخذ مجوز و دانستنی‌های مفید

به گفته بسیاری از افراد اهل فن که سال‌ها در مارکتینگ موسیقی فعالیت می‌کنند، دریافت این مجوز از سخت‌ترین مراحل انتشار موسیقی است. به‌همین دلیل افراد تازه‌کار در این حرفه بدون راهنمایی و مشاوره‌های درست ممکن است به‌سادگی از میدان به‌در شوند! هدف اصلی از مشاوره‌های تخصصی برای دریافت مجوز شعر و ترانه آن است که این ترانه‌ها با کوچک‌ترین تغییرات ممکن خروجی بگیرند.

در این راستا بهتر است بدانید مجوزی که شما برای شعر و ترانه‌ای دریافت می‌کنید، تنها تا سه سال معتبر خواهد بود. البته توجه داشته باشید که این مجوزها برای آلبوم‌های موسیقی، تک‌ آهنگ‌ها و حتی موزیک ویدئوها صادق نیست و امکان انتشار مجدد آن‌ها بدون محدودیت زمانی یا توجه به تاریخ انقضا صورت می‌گیرد.

دیگر خدمات ما

مجوز پخش و نشر

مجوز موزیک ویدیو

مجوز برگزاری کنسرت

مجوز تیزر تبلیغاتی

شما تا رسیدن به موفقیت فقط یک گام صحیح نیاز دارید