سوالات متداول

سوالات متداول

اولین فاکتور برای پیشرفت در موسیقی، داشتن علاقه است، شما باید علاقه‌ی قلبی به شغل خوانندگی و این حرفه داشته باشید. علاقه داشتن به یک حرفه، کار و هنر، از مهم‌ترین فاکتورهای رسیدن و موفق شدن در آن مسیر است.

همچنین باید در این راه، خیالات و باورهای یک شبه به مقصد رسیدن را کنار بگذارید. موفقیت در هر چیزی، لازمه‌ی داشتن پشتکار، تمرین و ممارست است.

آثار تولیدی در عرصه موسیقی عمدتاً بر دو قسم‌اند: آنها که بی‌کلام‌اند و در آنها از صدای خواننده یا آواز خبری نیست دوم آنهایی که تلفیقی از موسیقی و آوازند. برهمین اساس هر یک مراحل متفاوتی را برای بررسی طی می‌کنند. واضح هست که سخت‌گیری برای موسیقی‌های بی‌کلام کمتر است.
در نوع دوم که تلفیق ساز و آواز است بعد از بررسی ترانه، شورای موسیقی که متشکل از چند کارشناس موسیقی است به بررسی کیفی و فنی خوانندگی و موسیقی طبق معیارهای از پیش تعیین شده می‌پردازد.

اولین و یا مهمترین شرط جنسیت خوانده است. صدای زنان، یکی از معیارهای شرع رسمی ممیزی موسیقی است و تنها به صورت همخوانی یا صدای زیر، برای عموم قابلیت پخش دارد. تک‌خوانی زنان در آلبوم‌ها، مطلقاً ممنوع و در اجراهای صحنه‌ای نیز صرفاً برای بانوان آزاد است.

کوک خواندن، بیان و تلفظ صحیح و واضح کلمات، فالش نخواندن، به کار بردن تحریرهای درست همگی از معیارهای مهمی است که مورد توجه این شورا می‌باشد. به لحاظ رعایت کپی رایت، ملودی نباید از اثر دیگری بدون ذکر آهنگساز اصلی کاور شود. دستگاه موسیقی، ردیف آوازی، ریتم (وزن و ضرب آهنگ) و هارمونی، تنظیم درست و میکس و مسترینگ نیز مورد توجه شورای موسیقی قرار دارد.

برای اینکه هر خواننده یا موزیسینی بتواند اجرای صحنه‌ای داشته باشد بایستی مجموع آثارش حداقل به 90 دقیقه برسد. ضمن اینکه تمامی قطعات باید دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد باشد. اخذ مجوز کنسرت یا اجرای صحنه‌ای برای سالن‌های گوناگون با ظرفیت‎های مختلف، متفاوت است. چنان که در سایت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدارک لازم برای کنسرت‌های زیر 500 نفر و بالای 500 نفر متفاوت است. هم چنین قوانین و شرایط هم در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد.

خیر. شرکت های فرهنگی هنری برای اخذ مجوز تک آهنگ و همچنین آلبوم هیچ گونه محدودیتی ندارند و محدودیتی از سوی دفتر امو موسیقی تعیین نشده است.

مجوز ترانه ها و اشعار نهایتا تا 3 سال معتبر هستند و پس از گذشت آن تاریخ، با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی کشور و سیاست های آن زمان شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی دوباره بررسی می‌شوند ولی مجوزهای اخذ شده برای تک ترانه، آلبوم و موزیک ویدیو تاریخ انقضای خاصی ندارند و انتشار مجدد آنها هم نیازمند اجازه و مجوز دوباره ی خاصی نیست

افرادی که به صورت شخصی و بدون مجوز اقدام به فعالیت هنری می کنند در میانه های راه با مشکلات متعددی برخورد خواهند کرد؛ از جمله مشکلات حقوقی که گریبان گیر آنها خواهد شد و همچنین مشکلات مالی زیرا هنرمندی که بدون مجوز فعالیت میکند، اجازه ی انتشار رسمی آثار خود را ندارد و بالتبع مجوز اجرای صحنه ای و کنسرت را نیز نخواهد داشت
از طرف دیگر در این سالیان نمونه های زیادی را شاهد بودیم که چون تحت نظر یک کمپانی معتبر نبودند، علیرغم استعداد فراوان کم کم از یادها فراموش شدند و دیگر نتوانستند به صورت جدی به فعالیتشان ادامه بدهند
همچنین موسسات فرهنگی هنری به دلیل تجاربی که دارند به خوبی می توانند شما را رو به جلو سوق دهند تا مشکلاتی که برای بقیه به وجود می آید برای شما رخ ندهد و این یعنی یک مسیر طولانی را به صورت میان بر طی خواهید کرد

در جهان امروز موسیقی و هنر که مملو از استعدادها و ایده هاست، بدون کمک و پشتیبانی یک کمپانی معتبر نمی توان به جایگاه مطلوبی رسید؛ یک هنرمند میتواند با اعتماد به یک کمپانی معتبر از دغدغه های ذهنی دیگر دور شده و تمام تمرکز خود را روی حرفه و هنر خود بگذارد
نوای سیمرغ مفتخر است تا اکثر خدمات خود را به صورت آنلاین به هنرمندان سراسر کشور ارائه دهد تا هیچ هنرمندی از اقصی نقاط کشور به دلیل شرایط مکانی خودش از پیشرفت و رسیدن به علاقه اش جا نماند
ما با تجربه و کادر مجربمان از صفر تا صد امور کنار شما هنرمندان خواهیم بود تا در کنار هم پله های موفقیت را پشت سر بگذاریم؛ از اخذ مجوز و تولید اولین کار تا زمانی که شما روی صحنه بدرخشید می توانید روی ما حساب کنید
هنرمندانی که به تازگی میخواهند فعالیت جدی خود را شروع کنند همیشه یکی از مهمترین دغدغه هایشان، بحث های مالی است. نوای سیمرغ این اطمینان را به شما می دهد که با کمترین هزینه ی ممکن، بیشترین بازخورد را متوجه کارهای شما سازد
حمایت ها و خدمات ما به اینجا ختم نمی شود زیرا نوای سیمرغ هنرمندان با استعدادی که به ما مراجعه کنند را شناسایی کرده و به عنوان یک استعداد هنری؛ آن ها را تحت حمایت خود قرار خواهد داد تا بدون دغدغه ی خاصی بتوانند استعداد خود را به نمایش عموم بگذارند.

باوجود آنکه شما قبلا مجوزهای لازم برای انتشار هر یک از این آثار هنری را دریافت کرده‌اید، باید تمام آن‌ها را در قالب یک آلبوم تهیه کنید و سپس برای دریافت مجوز آلبوم دوباره برای شورای موسیقی ارسال کنید. باید بدانید مجوزهای تک آهنگ کاملا با آلبوم تفاوت دارد و مجزا از یکدیگر هستند.

شورای موسیقی معمولا نسبت به صدور مجوزهای تک آهنگ سخت‌گیری کمتری دارد؛ درحالی‌که این ارزیابی‌ها برای یک آلبوم به‌مراتب بیشتر است.

از نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر خواننده زمانی اجازه برگزاری کنسرت دارد که حدود 90 دقیقه موسیقی دارای مجوز داشته باشد. بدین معنا تعداد آهنگ مهم نیست و تنها مدت زمان هر قطعه اهمیت دارد. از طرفی تمامی این قطعات باید دارای مجوزهای لازم از سوی این سازمان باشند.

از آنجایی‌که موسسات فرهنگی و هنری و شرکت‌های فعال در این حوزه برای دریافت این مجوزها اقدام می‌کنند، سازمان صادرکننده مجوزها با این موسسات طرف حساب است. با این حال آن‌ها هیچ محدودیتی برای دریافت این مجوزها در طول سال ندارند. به این معنا که کارشناسان این موسسات این فرصت را دارند که برای هر تعداد هنرمند و هر چند بار به منظور اخذ مجوز اقدام کنند.

گاهی خوانندگان تک آهنگ‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی یا رسانه‌های موسیقی مجازی منتشر می‌کنند؛ بدون آنکه برای دریافت مجوزهای لازم اقدامی انجام دهند. سال‌های اخیر دفتر موسیقی نظارت‌های ویژه‌ای را بر انتشار موسیقی حتی در فضای مجازی انجام می‌دهد. براساس محتوای منتشرشده معمولا این سازمان برخوردهای حقوقی خاصی برای این متخلفان خواهد کرد. از دریافت تعهدنامه رسمی و برخورد حقوقی با موسسات تا ممنوعیت‌های کاری برای افراد از جمله این واکنش‌هاست.

اسپاتیفای از مهم‌ترین اپلیکیشن‌های حرفه‌ای در حوزه پخش جهانی موسیقی است که برای بهتر دیده شدن در آن باید با این شرکت طرف قرارداد باشید. با این اقدام این اپ موسیقی‌های شما را در لیست پیشنهادی به مخاطبین قرار می‌دهد. به‌همین دلیل بیشتر دیده می‌شوید.